Vítáme Vás na tábořišti Caravan Clubu Frýdek - Místek
na Morávce.

Morávka:

Morávka je rekreační obec v okrese Frýdek-Místek, nacházející se v těšínské části českého Slezska. Její největší katastr se rozkládá v Beskydech. Zde žije přibližně 1 300 obyvatel.

Obec Morávka leží mezi masivy Travného, Slavíče a Ropice v údolí řeky Morávky. S rozlohou 87 km² je jednou z nejrozlehlejších beskydských obcí. Její území spadá přímo do CHKO Beskydy, což znamená, že zde můžete objevovat vzácné a neobvyklé přírodní krásy po celý rok.

Historie Morávky sahá až po rok 1615, kdy vznikla podél horního toku řeky Morávka. Území, na kterém obec stojí, patřilo postupně hrabatům z Vrbna, Oppersdorfům a naposledy Pražmům. Za druhé světové války se obyvatelé aktivně účastnili partyzánského odboje. Památník partyzánského hnutí byl dokonce prohlášen národní kulturní památkou.

Části obce Morávka: Vlaské, Vojkovština, Dolinky, Vysuté, Malé Lipové, Velké Lipové, Slavíč, Uspolka, Kocuří, Lúčka, Byčinec, Křížové cesty, Ježánky, Nytrová, Skalka, Kotly.

Morávka nabízí také zajímavé turistické cíle, jako jsou vrcholy Ropice a Kalužný. Můžete se těšit na pohodový pobyt a prozkoumat okolní krajinu, která poskytuje širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Ať už jste milovníkem přírody, historie nebo relaxace.

Morávka má co nabídnout!

Pohled na obec Morávka

Tábořiště:

Tábořiště nabízí ubytování ve stanech, karavanech nebo obytných vozech nejen členům Caravan Clubu Frýdek – Místek, ale jsou zde vítání všichni příznivci kempingu a karavaningu s vlastními stany, karavany nebo obytňáky.

Naše tábořiště je oploceno a hlídáno správcem tábořiště, takže můžete v klidu celé léto nechat manželku i s dětmi na tábořišti, odskočit si do práce a večer se vrátit k rodině do karavanu, stanu nebo obytňáku. I když bude pršet – nemusíte se ničeho bát – „Wi-Finka“ je u nás zdarma. Nebo si jen tak můžete k nám přijet na sobotu a neděli odpočinout. (Ti odvážnější můžou přijet už v pátek večer). Naše tábořiště na Morávce je Vám vždy k dispozici po celou letní sezónu.

Na tábořišti je sprcha s teplou vodou, venkovní sprcha (ohřev pomocí sluníčka), dřezy pro umývání nádobí s teplou vodou, výlevka chemického WC, dámské a pánské WC, přípojka elektrické energie 230V.

Pro gurmány máme zastřešené ohniště s možností grilování dobrotek např. klobásek, masa… V případě nepříznivého počasí se můžete schovat do naší klubovny „KARAVANKA“ nebo pod pergolu. Děti zde mají dětské hřiště s pískovištěm a houpačkami a pro starší je zde hřiště na volejbal nebo zastřešený prostor pro ping-pong, stolní fotbal, dětský kulečník… A pro všechny tu máme samozřejmě „Wi-Finku“.

Tábořiště 3
Tábořiště 1

Příjezd k nám na tábořiště:

po vjezdu do obce Morávka, cca po 2 km u Hotelu Morávka odbočíte vlevo a po cca 300 m po přejetí mostu přes řeku Morávku odbočíte do brány vlevo. 

Ceny za ubytování:

cena za osádku (2 dospělí, 2 děti, karavan, auto) činí 300 Kč za noc, za další dítě od 6 let zaplatíte 50 Kč a rovněž za každého dalšího dospěláka zaplatíte 50 Kč. Děti do 6 let mají pobyt zdarma. Pro každý karavan zde máme přípojku elektrického proudu s vlastním elektroměrem, cena činí 7 Kč za 1 kWh. Pobyt s pejskem je možný za poplatek 50 Kč za noc. Na tábořišti musí být pejsci na vodítku!

Vzdušné:

V souladu s obecně závaznou vyhláškou obce Morávka č. 3/2019 jsme povinni za ubytované odvést poplatek z pobytu ve výši 20 Kč za osobu/den. Za první den pobytu se poplatek neplatí, stejně tak jako za dítě do 18 let. Dle této vyhlášky jsme povinni vést evidenční knihu, ve které uvedeme jméno, příjmení, bydliště, datum narození a číslo průkazu totožnosti všech ubytovaných osob. S výše uvedenými údaji bude nakládáno v souladu s GDPR. Pokud nejste ochotni nám tyto údaje poskytnout, nemůžeme Vás bohužel ubytovat.

 

Správce tábořiště je přítomen nonstop, místa máme vždy dost, není třeba se předem objednávat.

 

Nemusíte smutnit, že letos do zahraničí nepojedete – dovolená u nás v Beskydech je stejně nejhezčí!

loader-image
Počasí na Morávce
Morávka
11:25 am, Dub 27, 2024
temperature icon 17°C
oblačno
Humidity Humidity: 49 %
Pressure Pressure: 1015 mb
Wind Wind: 18 Km/h
Wind Gust Wind Gust: 27 Km/h
Clouds Clouds: 76%
Sunrise Sunrise: 4:29 am
Sunset Sunset: 6:56 pm

Koupání:

koupání pro otužilce máme přírodní v řece Morávce a pro ostatní nedaleké koupaliště a v případě nepříznivého počasí cca 1km od tábořiště bazén se slanou vodou, případně i saunu.

Obchod:

Obchod i cukrárna „Coffee Adélka“ se zmrzlinou se nachází cca 250m od tábořiště. Nedaleko tábořiště se rovněž nachází několik restaurací, kde se můžete dobře najíst nebo si objednat třeba pizzu. 

Výlety po okolí Morávky:

Pěší nebo cyklo turisté uvítají výstup na vrcholy Ropičky (918 m n.m.) na jehož vrcholu se nachází bývalá Bezručova chata z r.1923, dále Travný (1203 m n.m.), Malý Travný (1089 m n.m.), kde jsou zbytky partyzánského bunkru a pomník partyzánům. Můžete také navštívit rozhlednu na chatě na vrcholu Prašivé (706 m n.m.), Visalaje (780 m n.m.) nebo nejvyšší vrchol Beskyd Lysou horu (1323 m n.m.). Z trasy se Vám nabízí krásné výhledy na Morávku a okolí.

Vrchol Travný 1203 m n.m.

GPS: 49.56161, 18.50693

U Morávky v jihozápadní části Slezska se na území Moravskoslezských Beskyd k nebi vypíná 1203 metrů vysoká hora, nejnižší dvanáctitisícovka pohoří. Vrchol Travný nad údolím Mohelnice je z velké části zalesněný, z jeho vrcholu se ale otevírají nádherné výhledy – západním směrem na Lysou horu, k severozápadu na Frýdek-Místek, ale i na okolní obce, po cestě pak na hřeben Prašivou a na vrchol Javorový.

Příznivci vojenské historie se mohou na trase těšit na partyzánský pomník i zbytky bunkru, milovníci přírody pak na přírodní rezervace Travný a Travný potok, chránící řadu zajímavých druhů rostlin a živočichů.

Na vrchol Travný vede hned několik turistických tras. Ta nejkratší, žlutě a modře značená, začíná v Krásné a je dlouhá asi 4,5 kilometru. Vyrazit je možné ale také z Morávky, odkud je to sem 6 kilometrů. 

Vrchol Ropice 1083 m n.m.

GPS: 49.59697, 18.58659

U obce Morávka jihovýchodně od Frýdku-Místku se na území Moravskoslezských Beskyd k nebi vypíná Ropice. Hora s vrcholem v nadmořské výšce 1 083 metrů je porostlá stromy, a tak mnoho výhledů nenabízí, přesto ale stojí za procházku.

Na vrcholku Ropice kromě geodetického bodu stojí totiž také pěkná dřevěná socha Peruna, slovanského boha hromu, bouře a blesku. Koho zajímá víc, najde tady také tabulku, která vysvětluje, že Perun je i symbolem vzájemné tolerance a svornosti Čechů, Slováků a Poláků. Jen pár set metrů od vrcholu u červeně značené turistické trasy se nachází přístřešek s pramenem, ideální k odpočinku po výstupu.

Vrcholové partie Ropice chrání přírodní rezervace, a tak si tady na své určitě přijdou také milovníci rostlin a zvířat. Kdo chce načerpat nové informace, bude nadšený z Naučné stezky Wolfram.

Cest na vrchol vede hned několik. Ta nejkratší je od chaty Javorový – nejdřív po modré a od rozcestí Šindelná po červené. Začít je možné ale také u chaty Slavíč nebo v Morávce, na Prašivé nebo v obci Guty. Kdo sem zavítá v zimě, může si červenou hřebenovku projet na běžkách, kousek pod vrcholem vede také cyklotrasa.

GPS: 49.63659, 18.48424

Na vrchu Prašivá u Vyšních Lhot v Beskydech stojí stejnojmenná turistická chata s rozhlednou.

Z 15metrové rozhledny jsou výhledy na Lysou horu, Ondřejník, Radhošť a další části Beskyd nebo Ostravu.

Na chatě je možné se po výstupu občerstvit, komu se tady zalíbí, může se celoročně také ubytovat.

Až k chatě se dá dojet autem nebo autobusem. Příznivci jízdy na kole ocení cyklotrasu Radegast Beskydy, která tudy prochází. Nejbližší zastávkou vlaku je 10 kilometrů vzdálená Dobrá. K rozhledně vedou naučná stezka Prašivá, čevená turistická značka z Dobratic nebo Ropice, žlutá z Vyšních Lhot nebo Komorní Lhotky a modrá z Pražma.

GPS: 49.54603, 18.44806

U obce Ostravice v západním Slezsku se na území Beskyd k nebi vypíná jejich nejvyšší vrchol. Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, dosahuje nadmořské výšky 1 323 metrů a z jejího dominantního vrcholu, Giguly, vybíhají čtyři další rozsochy. Hora je od ostatních částí Beskyd oddělena hlubokými údolími Ostravice, Řečice a Mohelnice a otevírají se z ní nádherné výhledy nejen na zbytek pohoří, ale také na Jeseníky, Malou Fatru, a dokonce Západní a Vysoké Tatry.

Kromě nich se návštěvníci na vrcholu mohou těšit také na meteorologickou stanici, televizní vysílač, občerstvení i horské chaty. Nedostatkem tady tedy nebude trpět nikdo, komu vyhládne, ani ti, kteří by tady chtěli přespat.

Lysá hora je domovem celé řady rostlin a živočichů, z nichž se tady vyskytují například rys ostrovid, jeřábek lesní, čáp černý, strakapoud bělohřbetý, ale čas od času se tady podaří spatřit také medvěda hnědého nebo vlka.

Až na vrchol Lysé hory vede asfaltová silnice z Papežova, překonávající na 9 kilometrech převýšení asi 720 metrů. Oblíbená je hlavně cyklisty. Nahoru se dá ale vyjít také pěšky, a to z mnoha různých směrů – z Ostravice, Malenovic, Krásné nebo třeba Visalají. V zimě se sem dá vyjet také na běžkách.

Visalaje 780 m n.m.

49°31’7,142″N, 18°31’42,337″E

Visalaje jsou jedna z nejznámějších horských oblastí v Beskydech. Nachází se na katastru obce Krásná na frýdecko-místecku, na území CHKO Beskydy. Na Visalajích pramení Sihelský potok, který se po 3 km vlévá do řeky Mohelnice. Sihelský potok vytváří mírné údolí mezi horami Obidová (832 m) a Vysoký Rykali (911 m). Mohelnice pak vytváří navazující údolí mezi Lysou horou (1323 m) a Travným (1203 m).

Název místa Visalaje se vyskytuje podle legend taky k místu pašerácké stezky z Rakousko-Uherska do Polska u cestičky z Lysé Hory na Bílý Kříž na Pasíčce. Tady podle vyprávění pamětníků byl jeden pašerák lapen portaši, kteří hlídali hranice a pro výstrahu pověšen. Špatně pověšený oběšenec nadával (lál). Kolem jdoucí mluvili, že tam visí a laje (hovorově visa laje). I odtud se nese název Visalaje.

Chata Visalaja byla otevřena v roce 1932. Název Visalaja je údajně podle alpské vesničky. Podle kroniky obce je však název cizího původu, doneseného k nám valašskou kolonizací jako názvy Kyčera, Gruň a další. Stavbu hotelu začal pan Antonín Uher z ferlogu, místní občan, kterému poskytnul finanční základ Dr. Brůll. Hotel měl sloužit k přenocování turistů, letních hostů i s možností ustájení dobytka tehdy početných handlířů. Před dokončením však zkrachoval. Hotel koupil pan Hrnčíř a od něj pan Rumian, děda dnešního majitele pana Evžena Rumiana. Od této doby vyjma malého přerušení je stále už čtyři generace rodina Evženu Rumianovych.

V roce 1972 byla dokončena stavba nového, bohužel betonového, hotelu Visalaje. Projekt zpracoval Hutní projekt. Stavbu provedly Pozemní stavby Třinec celkové náklady na stavbu byly 12 mil. Kčs, interiér přes 1 mil. Kčs. K tomu pak byly přistavěné malé chatky. Provozovatelem bylo sdružení BEHAR (Beskydské hotely a restaurace). V 90. letech vše vytunelované a zdevastované. Dnes znovu v provozu po rekonstrukci firmou ROSIS z Opavy která je také novým vlastníkem.

Visalaje jsou ideálním výchozím bodem pro turistiku i cykloturistiku. Jsou snadno dostupné autobusem nebo autem (v zimě se pojistěte řetězy). Visalaje jsou křižovatkou turistických cest – z rozcestí Ježánky vedou značené trasy na Lysou horu, na další rekreační oblast Bílý kříž, k přehradě Šance nebo na Morávku. Značená cyklotrasa 6113 vede mezi Ostravicí a Morávkou, okolo obou nádrží – Šance i Morávka.

V těsné blízkosti rekreačního střediska Visalaje je přírodní památka Obidová, která představuje nejcennější beskydské rašelinné louky (sihly) v mělké podhřebenové sníženině v pramenné oblasti Sihelského potoka.

Kotař turistická chata 795 m n.m.

49°37′14,98″N, 18°31′56,09″E

Chata Na Kotaři se nachází na mýtině ve vzdálenosti 0,5 km pod vrcholem hory Lípí v obci Morávka. Je to horská chata pro nenáročné, s kapacitou 27 lůžek ve 4 pokojích s umyvadlem. Sociální zařízení je společné v patře budovy. Chata je přístupná po modré značce z podhorské obce Komorní Lhotka nebo z druhé strany z obce Morávka. Dojezd po horské cestě z Morávky je asi 6 km. Kolem chaty prochází červeně značená hřebenová trasa z Prašivé na Malý Polom. U chaty je cca 100 metrů lyžařský vlek.

Chata je ideálním místem pro teambuildingy, večírky, oslavy a další společenské akce. Před chatou je ohniště a možnost stanování. V chatě je také restaurace s nabídkou domácí kuchyně. Chata je otevřena každý den po celý rok.

Penzion Jízdárna

Pobyt v příjemném rodinném pensionu s dvacetiletou tradicí je ideální místo pro klidnou dovolenou plnou ticha a krásné přírody, ale i pro aktivní trávení volných chvil na vrcholcích Beskyd.
Čerstvý vzduch, malebnou krajinu a rozlehlost lesů v okolí Morávky s množstvím turistických cílů a tras ocení nejen rodiny s dětmi, ale také milovníci vycházek, houbaření a cykloturistiky. 

V areálu mají návštěvníci možnost vyjížďky na koni do okolních lesů, pro úplné začátečníky je v nabídce lekce jízdy na koni či poníkovi na pískové jízdárně, pro ty nejmenší je k dispozici miny poník, venkovní hřiště a dětský koutek. Krásu okolí si můžete vychutnat jak z koňského hřbetu, tak i z pohodlí bryčky či saní. 

Pension nabízí ubytování v apartmánech s vlastním vařením. K dispozici je i velká terasa s kouzelným výhledem na okolí. Příjemně strávený den je možné zakončit ve venkovní whirpool.

Vodní dílo Morávka 525 m n. m.

49°35’0,256″N,18°32’8,300″E

Vodárenská údolní nádrž Morávka patří k soustavě nádrží v povodí Odry (nádrže Kružberk, Slezská Harta, Šance, Morávka), které zabezpečují systém Ostravského oblastního vodovodu (OOV) a pomocí něj pak obyvatelstvo téměř celé ostravské aglomerace pitnou vodou. Je situována v horské oblasti Beskyd na horním toku řeky a ovládá povodí o velikosti 63,3 km2. Přehradní těleso nádrže je tvořeno homogenní zemní hrází o objemu 652,3 tis. m3, maximální výšce 39 m a délce 396 m. K vypouštění vody slouží spodní výpusti přehrady a k převádění povodní také bezpečnostní skluz (v pravém svahu) o kapacitě 103 m3/s při maximální hladině. Návodní líc hráze je veden ve sklonu 1: 1,75, vzdušný 1:1,5 až 2,0. Hráz přehrady je prvním přehradním dílem v České republice, kde jako návodního těsnicího prvku bylo použito asfaltobetonového (AB) pláště. Podloží hráze je těsněno jednořadou injekční štolou do hloubky 15 -70 m o celkové délce vrtů 20,4 tis. m. Celkový objem nádrže činí 11,95 mil. m3, z toho je 0,5 mil. m3 objem stálého nadržení, 4,96 mil. m3 zásobního prostoru a 6,5 mil. m3 prostoru ochranného. Údolí Morávky je od hráze zatopeno do vzdálenosti 2,8 km při ploše 78 ha. Na přehradě je instalována malá vodní elektrárna s Francisovou turbínou o výkonu 0,05 MW, další turbína typu Bánki (z r. 1994), má výkon 0,09 MW.
Záměr vybudovat přehradu na řece Morávce prodělal komplikovaný vývoj. Zájem o její výstavbu byl již za rakouské monarchie a motivován byl především snižováním povodní k ochraně zástavby podél řeky Ostravice (zejména Frýdku – Místku), do níž se Morávka vlévá. Přehradní profil byl původně navrhován na horním toku v různých místech a vzhledem k tomu, že hlavní účel přehrady byl spatřován v jejím retenčním účinku. Jednotlivá místa možné výstavby byla postupně zkoumána zejména z hlediska toho, jakou plochu povodí může nádrž ovládat. Počátkem 50. let 20. stol. se k zájmům protipovodňové ochrany však začaly přidružovat i zájmy vodárenské, vycházející nejdříve z potřeby zásobovat pitnou vodou nově vznikající město Havířov, později i širší oblast Ostravské aglomerace. To způsobilo, že výsledná koncepce řešení (1953) nakonec vyústila v návrh realizovat stavbu přehrady v profilu pod přítokem Slavíče (o celkovém objemu 11 mil. m3).

Kontakty:


Warning: Undefined array key "icon" in /www/ccfm.cz/ccfm.cz/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 695

Warning: Undefined array key "icon" in /www/ccfm.cz/ccfm.cz/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 708

Morávka 228
739 04 Morávka
okres Frýdek - Místek
kraj Moravskoslezzský
oblast Beskydy
IČ: 16628926


Warning: Undefined array key "icon" in /www/ccfm.cz/ccfm.cz/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 695

Warning: Undefined array key "icon" in /www/ccfm.cz/ccfm.cz/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 708

+420 702 546 272


Warning: Undefined array key "icon" in /www/ccfm.cz/ccfm.cz/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 695

Warning: Undefined array key "icon" in /www/ccfm.cz/ccfm.cz/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 708

Warning: Undefined array key "icon" in /www/ccfm.cz/ccfm.cz/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 695

Warning: Undefined array key "icon" in /www/ccfm.cz/ccfm.cz/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 708

MAPA TÁBOŘIŠTĚ:

GPS: 49°36´11.429“N 18°31´4.975“E

Předseda Caravan Clubu FM

Rostislav Horák


Warning: Undefined array key "icon" in /www/ccfm.cz/ccfm.cz/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 695

Warning: Undefined array key "icon" in /www/ccfm.cz/ccfm.cz/wp-content/plugins/elementor/includes/widgets/icon-box.php on line 708

SOCIÁLNÍ SÍTĚ:

placka bílá
Copyright (c)2020 – 2024 www.CCFM.cz.
Všechna práva vyhrazena.